Spoštovani!
Sicer nimamo vseh podatkov o vaši zadevi, a vam bomo kljub temu odgovorili po najboljših močeh.
Kot stranka izvršilnega postopka ste lahko prisotni na javni dražbi vaše polovice hiše. Iz zneska, dobljenega s prodajo, se poplačajo najprej, in sicer po temle vrstnem redu:
1. stroški izvršilnega postopka;
2. davek na dodano vrednost oz. davek na promet nepremičnine in za zadnje leto zapadle davščine, ki obremenjujejo prodano nepremičnino;
3. terjatve iz naslova zakonite preživnine, terjatve iz naslova odškodnine za škodo, nastalo zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti ali zmanjšanja oziroma izgube delovne zmožnosti in terjatve iz naslova odškodnine za izgubljeno preživnino preživljalca, terjatve delavcev iz delovnega razmerja z dolžnikom, ter terjatve prispevkov za socialno zavarovanje, zapadlih za zadnje leto.
Po poplačilu teh terjatev se poplačajo terjatve, ki so zavarovane z zastavno pravico (npr. hipotekarni upniki – največkrat banke), terjatve upnikov, na katerih predlog je sodišče dovolilo izvršbo, zemljiški dolg, ter nadomestila za osebne služnosti, stavbne pravice in stvarna bremena. Ti upniki se poplačajo po vrsti, kot so pridobili zastavno pravico (hipoteko) ali zemljiški dolg, oziroma po vrstnem redu, kot so bile osebne služnosti, stavbne pravice in stvarna bremena vpisana v zemljiški knjigi. Terjatve, ki imajo isti vrstni red, se poplačajo v sorazmerju z njihovo višino, če s prodajo dobljeni znesek ne zadošča za njihovo popolno poplačilo.
Iz kupnine se torej poplačajo upniki do višine kupnine - kupec torej ne rabi poplačati vseh upnikov, če znesek dobljen s prodajo ne zadošča za poplačilo vseh upnikov.
V zvezi s tem, ko ste navedli, da je prva na seznamu za poplačilo banka, kateri redno plačujete obroke kredita, predvidevamo, da je banka prvi zastavni upnik vpisan pri nepremičnini, ki je predmet prodaje na javni dražbi, vam odgovarjamo, da lahko prodajo nepremičnine v izvršilnem postopku predlaga katerikoli zastavni upnik, ne glede na vrstni red pridobitve zastavne pravice, pri čemer velja, da lahko vsak, ki ima pravico biti poplačan iz zneska, dobljenega s prodajo nepremičnine, pa je po vrstnem redu pred upnikom, ki je predlagal izvršbo, predlaga, da sodišče ustavi izvršbo, če ugotovljena vrednost nepremičnine niti delno ne krije terjatve upnika, ki je izvršbo predlagal. Tak upnik (v vašem primeru banka) lahko predlaga ustavitev izvršbe v osmih dneh od vročitve odredbe o prodaji.
Če dražba trikrat ne uspe, lahko upnik izvršilnega postopka neomejeno krat predlaga ponovno prodajo iste nepremičnine.
S spošovanjem!